neděle 11. května 2014

Férová snídaněVčera na 119 místech v ČR probíhalo snídaní v duchu fair trade. Účast byla velká, počasí přívětivé, tak se dalo sedět třeba na trávě na dekách, jako to bylo u nás. 

Začínalo se v deset hodin, končilo ve dvanáct. Naše parta před začátkem zašla do freshbaru (půl litru mrkvové šťávy♥) na menší předsnídani. 
Lidé se začali scházet přesně na desátou a všichni jsme byli takoví nesví, nevěděli jsme, jestli si vůbec můžeme sednout :D, kam dát jídlo.. Na trávě bylo několik dek pro případ, že by si někdo zapomněl vzít svou. Deky se rychle zaplnily a my jsme se pořád nedočkali nějakého uvítání nebo oznámení začátku akce. Jídlo jsme si tedy nechali u sebe na dece jako ostatní a po dalších 20 minutách čekání jsme se do něj pustili. Pár odvážných chodilo se svými výtvory od deky k dece a nabízeli ostatním.

Přiznám se, že se mi na akci vůbec nelíbilo, panovala divná atmosféra.. Čekala jsem nějakou zahajovací řeč, lepší organizaci. Taky mohli určit místo, kam by lidé dávali svá jídla a ostatní si potom mohli sami nabídnout (jako je to třeba na veganské večeři).
Po hodince jsme radši odešli.

Rozhodně ale fair trade (= férový/spravedlivý obchod) nezatracuji.  Podepsala jsem petici za férovou čokoládu a při procházení fair produktů na internetu zjišťuju, že většina čokolád, po kterých sáhnu, jsou právě férové. Nejde tu ale jen o čokoládu, v obchodech (spíše zdravých výživách či na internetu) najdete třeba férové kakao, čaj, kávu, cukr i banány. .

kde uhodne, co to je? :)


naše čoko cookies
bábovka s čoko-nugátovou polevou posypaná mletými vlašskými ořechy
a mini muffiny z červené pšenice s domácí borůvkovou marmeládou

nálepky a letáčky nechyběly

a ukořistili jsme i plackuMrzí mě, že akce byla taková, jaká byla.. Ale nejspíš jí dám ještě šanci příští rok (a stanu se organizátorem :D).

Co vy? Zúčastnil se také někdo z vás?

Zatím jsem o snídani četla jen u Kamči, která je o dost nadšenější než já. :p

21 komentářů:

 1. Jéé, na tohle jsem se těšila, náádherné fotky a ještě krásnější dobroty a jídla a vše férové <3 Já jsem letos měla v plánu jít poprvé, ale bohužel mi do toho něco vlezlo (porod mé sestry:D).
  Takže jsem si musela nechat ujít, ale je škoda, že nejbližší město ode mě, kde se koná je skoro 20km ode mě.. nicméně budu doufat, že příště už mi to konečně vyjde, jak je vidět, jsou to skvělé akce a to jídlo tam<3<3<3 :-) Mnamka velká! =)

  OdpovědětVymazat
 2. Ještě se zeptám Wendy, kde že jsi byla ty, že tam byla taková podivnější nálada? Co jsem koukala v ostatních městech, zdálo se to být super :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hradec Králové.. třeba se to rozjelo, když jsme odešli. :D
   Taky jsem si říkala, jak to měli všude podle fotek fajn.

   Vymazat
  2. Tak to jo, to mám tedy hodně daleko:D Tak třeba byli jen lidé nesmělí a příště se to tam hezky rozjede ;)

   Vymazat
 3. tipovala jsem borůvky! :) jinak mě mrzí, že se ti až tak nelíbilo!

  OdpovědětVymazat
 4. Kamarádka se účastnila v Berouně a líbilo se jí tam moc. Asi hodně záleží na tom, jak se to sejde a za jak dlouho se lidé rozkoukají a začnou jednat :D Nicméně organizaci by to asi chtělo vážně vymyslet lepší, trochu všechny popostrčit, říct jim, co a jak...Snad to příště bude lepší :)

  OdpovědětVymazat
 5. A já o tom vůbec neslyšela-.-
  Chtěla bych se, ale účastnit vegan pikniků, které probíhají v Praze docela často:))
  (tak kdyby si někdy měla cestu do Prahy O:) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přítel žije v Praze, tak tam občas jsem, ale na piknik mi to zatím nevyšlo... ale ráda bych tam někdy zašla. :)

   Vymazat
 6. Ach jo, taky chci v Plzni takové akce!!Nebo minimálně chci o nich vědět včas :D
  Fairtrade je super, pravidelně si kupuji v Dmku férové sušenky :)

  OdpovědětVymazat
 7. Vypadá to, že jste si to moc užili. :)) Ten nápad se mi velmi zamlouval, ale já jsem takový stydlín, že jsem se nakonec nevypravila. :D

  OdpovědětVymazat
 8. škoda, že jsem se o tom nedozvěděla dřív.. :/ možná bych taky něco napekla a dorazila.. :) no nevadí, snad příště :)

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá to tam krásně :-) ! Kdyby se něco takového dělo u nás, určitě bych přišla :-) Tolik dobrůtek ! Mňam !

  OdpovědětVymazat
 10. Vlastně jsi mě teď trochu potěšila. Do předu jsem si zjistila, kde v HK bude férová snídaně, no ale nakonec jsem místo toho musela do práce tak mě to trochu mrzelo. Ale když čtu, že organizace žádná, tak už mě to tolik nemrzí.
  Každopádně ty vaše dobroty vypadají výborně :)

  OdpovědětVymazat
 11. Na několika blogách jsem o té akci četla, většinou kladně, takže jsem překvapená. Nicméně jakmile je to trapné a rozpačité, člověk se prostě necítí příjemně a je to na nic. Nicméně to jídlo vypadá božsky, strašně se mi líbí ty sušenky :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba z toho ostatní měli jiný pocit, ale mně to prostě nesedlo.. ani mým společníkům. :x
   Děkuju! Sušenky jsem dělala poprvé s pomocí mladšího bratrance a nevyšly nám, jak jsme očekávali.. ale chuťově dokonalé. :3

   Vymazat
 12. Já jsem o tom četla právě u Kamči, ale netušila jsem, že se něco takového vůbec konalo, každopádně je škoda, že to nebylo nic moc :(

  OdpovědětVymazat
 13. No, organizace potřebuje vůdčí typ, klidně se toho chop! :D Je to pěkný nápad, je to doladit... a ty tvoje muffiny ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sice nejsem moc vůdčí typ, ale vrhla bych se do toho. :D

   Vymazat